Java FX ile Görsel Uygulamalar

JavaFx, Java uygulamaları için zenginleştirilmiş bir GUI çalışma ortamıdır. 2007 yılında Sun Microsistem tarafından ilk kez tanıtılmıştır. 2008 yılının aralık ayında ise ilk versiyonunu yayınlamıştır. Flash ve Shockwave teknolojilerine bir yanıt olarak geliştirilmiştir. Java’da bulunan standart Swing yapısına da bir alternatiftir. Swing’e oranla daha görsel ve daha güçlü bir yapısı vardır. Swing gibi kendi componentlerini, işletim sistemi ile daha az iletişime gererek, oluşturabilir. GUI yapsı Swing’e ve AWT’ye kıyasla daha hızlıdır. Oracle tarafından desteklenen JavaFx içerisinde UI tasarım aracı bulunmaktadır. Bu sayede C# dilinde olduğu gibi nesneleri kullanıcının istediği yere kolayca taşıması ve kolayca özellikleri değiştirmesi imkanı bulunmaktadır. Daha karmaşık uygulamaların yanı sıra; ses, resim, video ve web içeriği barındıran uygulamalarda yapılabilir. CSS teknolojisi ile görsel anlamda daha zenginleştirilmiş arayüzler oluşturulabilir. JavaFx yapısı içerisinde sunulan Fxml ile kendi UI lerini oluşturabilir. Ayrıca JavaFx’de 3D desteği bulunmaktadır. Java Fx mimarisi aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Stage ve içerisinde bulunan Scene yapısından oluşmaktadır.

JavaFx görsel uygulama paketi kullanarak gelişmiş görsel uygulamalar yapabilirsiniz. Bunun için JavaFx program paketlerinin kullandığınız IDE içerisine kurulması gerekmektedir.

Eğer Eclipse IDE’si kullanıyorsanız. Aşağıdaki adımları takip ederek JavaFx’i kurabilirsiniz.

1.Adım: Eclipse IDE‘de üst kısımda bulunan Help menüsünü seçelim. Açılan alt menüden Install New Software seçeneğini tıklayalım.

2.Adım:Work With seçeneğinin sağ tarafında bulunan Add butonunu tıklayalım.

3.Adım: Açılan Add Repository isimli ekranda Name kısmına e(fx)clipse yazalım ve alt kısımda bulunan Location kısmına ise http://download.eclipse.org/efxclipse/updates-released/2.4.0/site yazıp Ok butonuna tıklayalım.

4.Adım:Eğer yukarıdaki adımları düzgün bir şekilde takip ettiysek program ile ilgili paketler aşağıdaki resimde görüldüğü gibi gelmesi gerekiyor.

javafx_yukleme

5.Adım: Kullandığınız Eclipse IDE’sini check box ile seçelim ( ayrıca istersek single components paketleride seçelim daha detaylı örnekler için gerekecektir ama temel yapı için yüklemesi şart değildir.) ve tamam diyelim.

6.Adım: Karşımıza lisans anlaşması çıkacaktır. O anlaşmayı onaylayıp tamam dediğimizde program paketleri yüklenmeye başlayacaktır.

7.Adım: Bütün dosyalar yüklendikten sonra Eclipse’in tekrardan başlaması gerektiği ile ilgili bir ekran gelecektir. O ekrana tamam dedikten sonra Eclipse restart edilecektir.

8.Adım: Aşağıdaki kodları deneme isimli bir class oluşturup çalıştıralım.

import javafx.application.Application;
import javafx.scene.Scene;
import javafx.scene.control.Button;
import javafx.scene.layout.StackPane;
import javafx.stage.Stage;

public class deneme extends Application {

Button button;

public static void main(String[] args) {
launch(args);
}

@Override
public void start(Stage primaryStage) throws Exception {
primaryStage.setTitle("Title of the Window");
button = new Button();
button.setText("Click me");
StackPane layout = new StackPane();
layout.getChildren().add(button);
Scene scene = new Scene(layout, 300, 250);
primaryStage.setScene(scene);
primaryStage.show();
}

}

 

Not: Kodları direk kopyalar ve Eclipse’e direk yapıştırırken dikkat edin çifttırnak (“”) karakterlerinde vs problemler olabilir.

9.Adım: Eğer kodları çalıştırmada bir sorunumuz olmadıysa Swing ile oluşturamayacağımız kalitede bir form ekranı hazırlamış olduk.

javafx-ornek-1