Dama

Oyun iki eksenli bir dizi mantığında bir Checkers (Dama) oyunudur. Kullanıcı belirlenmiş olan oyun kuralları dahilinde hamleler gerçekleştirerek rakip oyuncunun hiç taşı kalmayana kadar taşlarını ele geçirmeyi amaçlar.

İçerik Hazırlayan: Yunus Emre EMİK

İndirme Adresi: İndir

Kaynak: github.com/jfsulliv/Java_Checkers

Android Çark

Başlangıç durumunda default olarak çark sıfır derecededir. Çarkta toplam 37 sektör bulunmaktadır. Bunu 360 dereceye eşit olarak paylaştırdığımızı düşünelim. Her sektörün bir açı aralığı vardır. Random bir değer atamasıyla 0-360 derece arasında bir derece üretildikten sonra bu açı aralığına karşılık gelen renk ve rakam ekrana yazdırılır.

İçerik Hazırlayan: Mert Sakızcı

İndirme Adresi: İndir

Kaynak: Tihomir RAdeff’in Youtube kanalı

Snake Game

Belli sınırlar içerinde hareket eden ,10 birimlik başlangıç değeri bir yılanın yemleri yiyerek ilerlemesini ve büyümesini amaç eden basit bir oyundur. Yön tuşlarıyla hareket sağlanmaktadır. Yılanın kendisini yemesi önlenmiştir. Oyun alanlarının dışına çıkmaya çalışınca ise oyun bitmektedir.

İçerik Hazırlayan: Emre Altun

İndirme Adresi: İndir

 • Kaynak: youtube.com/watch?v=O76lT_H4uxY

Tetris

Oyunun amacı bir tetris oyunu oluşturmaktır. Proje; Tetris.java, Board.java ve Shape.java isimli 3 adet sınıfından oluşmaktadır.

İçerik Hazırlayanlar: Gamze ŞANAL Alper REKA

İndirme Adresi: İndir

Kaynaklar

 • forum.java.com.tr/swing/
 • zetcode.com/tutorials/javagamestutorial/tetris/

Piksel Game

Bölümlerinin paint programı ile png dosyası oluşturarak png dosyasının içini piksel olarak okuyarak renklere göre farklı nesnelere dönüştüren bir 2d oyundur. Oyundaki karakterin resimlerini bir for döngüsü içinde atayarak sağa ve sola doğru yürüme animasyonu oluşturulmuştur.

İçerik Hazırlayan: Mertcan baş

İndirme Adresi: İndir

Kullanılan teknoloji: Netbeans IDE 8.2

Kaynak: Realtutsgml isimli youtube kanılı.

Astroid

Bu oyunda uzay boşluğunda yer alan bir uzay gemisinin, uzay gemisinde yer alan silahı kullanarak etrafında rastgele konumlarda belli aralıklarla orataya çıkan asteroidleri yoketmeye çalışması gerekiyor.Uzay gemisi belli sabit bir hızla uzay boşluğunda giderken sağ veya sol ok tuşları ile yönünü değiştirip atış yönünü değiştirebilir.

İçerik Hazırlayan: Aydın bulut

İndirme Adresi: İndir

 

Kaynak: www.youtube.com/watch?v=l2XhUHW8Oa4

Tic Tac Toe

Tic Tac Toe oyununu Java’nın Console uygulamasında oluşturuldu. 2 kişilik bir oyundur . Oyuncuların isimleri alınır. Sonra oyunda kullanmak istediği harf seçilir . Özel karakter yada sayı giremez.    Girilen harfler bir matriste tutulacaktır. Bir tane 3X3 lük bir matris oluşturuldu. Bu matriste içindeki değerleri sayı olarak gösterir.
Game board:

 • [1][2][3]
 • [4][5][6]
 • [7][8][9]

Oyuncular seçtikleri rakamları girdikçe matris güncellenecektir. Matristeki rakamlar dışında sayı girerse uyarı alacaktır.
Game board:

 • [X][2][3]
 • [4][5][X]
 • [7][O][9]

İçerik Hazırlayan: GÜLŞAN CELEP
İndirme Adresi: İndir
Kaynak: www.javadb.com/the-tic-tac-toe-game-in-java-code/

Java Game

Program çalıştığında kullanıcıya hangi Şans oyunu oynayacağını soracak. Kullanıcı menüden bir seçim yapacak.Kullanıcıya menü dışında bir değer seçmesine izin verilmeyecek. Kullanıcı menüden seçimini yaptıktan sonra kaç tane kolon oynamak istediği sorulacak.Burada kullanıcı negatif bir değer girmemelidir gerekli kontroller yapılmalıdır. Sonra ise kullanıcı kolonları kendisimi oyanayacak yoksa makinaya mı oynatacağı sorulacak ve ona göre işlemler yapılacak.Kolonlar oynandıktan sonra kullanıcıya  devam etmek için Enter’a basması söylenecek ve bir çekiliş yapılıp kullanıcının hangi kolonundan kaç tuttuğu bilgisi ekrana yazdırılacak.

İçerik Hazırlayanlar: Taner Yıldırım ve Serkan Kumru
İndirme Adresi: İndir
Kaynak: www.youtube.com/watch?v=8i1VrkhjGO4

Hafıza Oyunu

Oyun 16 adet hücreden oluşmaktadır ve başlangıçta tüm hücreler kapalıdır.Oyuncu bu kapalı hücrelerden birine tıklar ve hücrenin içeriği görüntülenir.Sonra bir başka kapalı hücre tıklanır ve bu hücrenin de içeriği görüntülenir. Açılan hücreler 2 saniye açık kalır.Eğer bu hücrelerin içerikleri birbirine eşitse açık olarak tutulur değilse hücreler tekrar kapalı konuma getirilir.Tüm hücreler açık hale getirildiğinde oyun tamamlanmış olur.Oyun tamamlandığında ne kadar zamanda tamamlandığı ekranda gösterilir.

İçerik Hazırlayan: Sergen Esendemir
İndirme Adresi: İndir
Kaynaklar:

 • www.godoro.com/Divisions/Ehil/Mahzen/Java/TheJavaBook/txt/html/document_ThreadsInGui.html
 • www.yazilimmutfagi.com